fbpx

18 listopada 2019 Jak zmieniać sny w rzeczywistość i osiągać rynkowy sukces.

PREMIERA MASZYNY PRIME.1 DO JEDNOWARSTWOWEGO ROZKROJU SUROWCÓW

Miałem sen, w którym niepotrzebne były wielkie magazyny, bo wszystko, co wychodziło z hali produkcyjnej trafiało bezpośrednio do klientów i koszty produkcyjne malały. Zniknął problem z odbiorem produkcji, ponieważ wytwarzaliśmy towar najwyższej jakości.  Sen, w którym niedyspozycyjność jednego z pracowników nie wpływała na zawalenie się planów produkcyjnych. W którym mieliśmy dostęp do danych, a planując rozmawialiśmy o faktach, a nie domniemaniach. W którym zwiększaliśmy wydajność, rosły zwroty z inwestycji, firma stawała się rynkowym liderem i osiągnęliśmy sukces…

Firmy produkujące meble tapicerowane często przygotowują się do zmian śledząc bacznie ruchy swoich kontrahentów. Rodzaje zamówień determinują sposób produkcji. Tymczasem zapotrzebowanie produkcyjne w rzeczywistości kształtuje się już u klienta ostatecznego, przysłowiowych Janiny i Jana Kowalskich, i zależą m.in. od globalnego stanu zmiany stylu życia.

Podpatrując te zmiany, portale branżowe huczą o nadejściu dalszej ewolucji ery Fast. Począwszy od Fast Food, przez Fast Fashion doszliśmy, powiedzą sprzedawcy mebli – nareszcie, do ery Fast Furniture. Ikea utrzymuje w swojej ofercie około 9500 produktów i rok rocznie wprowadza do obiegu około 2500 nowości!

Dawno straciliśmy możliwość odkrycia „kto zaczął?”. Czy to z badania potrzeb konsumentów wykreowano trend – czy też kreatorzy trendów drastycznie zmienili przyzwyczajenia konsumentów. Zupełnie, jak pisał klasyk Jean Baudrillard, zatraciła się granica między fikcją, a światem realnym i takie rozróżnienie przestało mieć swoje uzasadnienie.


DLA NASZEGO, TWARDO STĄPAJĄCEGO PO ZIEMI ŚWIATA PRODUKCJI, FAKT JEST JEDEN: MUSIMY PRODUKOWAĆ SZYBCIEJ.


Tradycyjny model kupowania mebla, w którym konsument dokonywał płatności w sklepie offline i czekał na dostawę 6 tygodni, odchodzi do lamusa. Fast meble powinny być dostępne w ciągu kilku dni, a nawet godzin. Coraz częściej głównym punktem styku klienta z producentem nie jest już klasyczny sklep, ale witryna sklepu e-commerce. Czy zauważyliście Państwo? Model biznesowy producentów mebli w wielu przypadkach zmienił się nagle z B2B na B2C. Nowy kanał dystrybucji pociągnął za sobą cały szereg konsekwencji. Od sposobu sprzedaży, dokonywania płatności, rozliczeń, po produkcję, dostawę i wreszcie obsługę reklamacji. Wiele z problemów, które wcześniej spoczywały na pośrednikach – dziś zostało przerzuconych na zakłady produkcyjne. Owszem, na dzień dzisiejszy e-commerce nadal nie jest dominującym kanałem sprzedaży. Osiągnął już jednak, jak podaje IAB Polska, prawie 12% całkowitego udziału w sprzedaży światowej. A co wydarzy się jutro?

jednowarstwowy cutter Prime 1

Jak się przygotować?

Dostępna technologia powinna iść w parze z trendami produkcyjnymi.

Dlatego,  powstanie maszyny do rozkroju jednowarstwowego PRIME.1 poprzedzał szereg analiz przeprowadzonych u naszych klientów, obserwacja pracy zakładów produkcyjnych oraz wnikliwa ocena obecnych zachowań konsumenckich.

PRIME.1 to technologia, która ułatwia producentom zmierzenie się z nowymi wyzwaniami implikowanymi przez zmianę modelu zamówień. Produkcja mebli w trybie „fast”, czyli natychmiast po złożeniu zamówienia przez klienta, uwzględnia szereg jego wyborów obejmujących kolory, kształty i moduły. „W maszynie postawiliśmy na szybkość” – podkreślają jej konstruktorzy. Dzięki temu urządzenie kroi z zawrotną prędkością 3m/s. Produkcja „just in time” pozwala zrezygnować z kosztownych stoków. A proces produkcji mebli wzbogacony o najnowszej generacji maszynę PRIME.1 zapewnia szybką realizację dostaw. Spełniając tym samym oczekiwania niecierpliwych klientów ze świata online.

Ciekawym aspektem urządzenia jest modułowość narzędzi. Na rynku pojawiają się różnego typu materiały tekstylne. Nie wiemy jaka moda nadejdzie jutro. PRIME.1 to maszyna dla firm, które chcą być gotowe na zmiany. Szereg narzędzi sprawia, że maszyna jest przystosowana do pracy z różnymi typami surowca.

Urządzenie jest także gotowe na przyjęcie dużej ilości zamówień. Może mieć rozbudowane zarówno pole podawcze, jak i odbiorcze. Jeżeli przetwarzacie Państwo duże ilości surowca – warto przyjrzeć się PRIME.1 osobiście.

Poza wzrostem elastyczności i wydajności, maszyna jest wyjątkowa pod względem posiadanych możliwości w obszarze zarządzania i kontrolowania produkcji. Wraz ze wzrostem różnorodnych, pojedynczych zamówień, wzrasta złożoność całego procesu. Producenci stają przed kolejnym wyzwaniem – jak tą złożonością zarządzać? I także w tym obszarze PRIME.1 ma przygotowane gotowe rozwiązania.

Zaawansowany konfigurator raportów umożliwia eksport potrzebnych danych, takich jak czas pracy urządzenia, ilość wykrajanego surowca na zmianie, czas przerw w pracy maszyny oraz wiele innych. Ciekawostką jest Raport Efektywnościowy, który pozwala śledzić oszczędności poczynione jedynie dzięki wbudowanym w maszynę specjalnym algorytmom efektywnościowym, na ilości zużytego surowca. Dane udostępniane przez maszynę ułatwiają proces, tak ważnego w dzisiejszych czasach, ciągłego udoskonalania produkcji i zwiększania świadomości osób na wielu stanowiskach w zakładach produkcyjnych od operatorów maszyn, po osoby zarządzające.

Ważnymi cechami oprogramowania są intuicyjność i łatwość posługiwania się nim. W czasach, kiedy pracownicy przychodzą i odchodzą, nierzadko pochodzą również z innych państw i przyzwyczajeni są do odmiennej kultury pracy, pomocne są takie udogodnienia jak – klarowny, pełen ikon i możliwości drag&drop panel operatora, wbudowane automatyzacje wielu procesów takich jak np. planowanie układów do wykroju, czy nadawanie parametrów. Oprogramowanie skonstruowane jest tak, aby to maszyna była ośrodkiem kumulującym wiedzę, operator zaś mógł się zmieniać  bez uszczerbku na jakości pracy. Taka filozofia maszyny quasi „niezależnej”, co więcej, jak w przypadku PRIME.1, zdolnej do dzielenia się wiedzą z innymi użytkownikami i urządzeniami na produkcji – jest niczym innym jak implementacją koncepcji Smart Factory w firmie, czyli zalążkiem do budowy Fabryki Inteligentnej.

Konstruktorzy maszyny nie zapomnieli także o aspekcie ekologii. Adekwatne do potrzeb zużycie energii, dzięki podziałom konstrukcyjnym w strefie vacuum, przyświeca zasadzie zero waste. Dobór komponentów również nie jest przypadkowy. Do budowy maszyny wybrano najlepsze z dostępnych technologii z uwzględnieniem zasady łatwego recyklingu zużytych elementów.

„Fast furniture is comming” także w Polsce. Z zachodu przychodzi do nas inne spojrzenie na meble, inna wizja w głowach konsumentów, nowe podejście rynku do produktu, do korzystania z niego, nowe oczekiwania. Producenci często stają przed pytaniem –  Jak czerpać największe korzyści ze zmian? Twardo stąpając po produkcyjnym gruncie, podejmując decyzje inwestycyjne –  starajmy się na te zmiany dobrze przygotować, a nasz sen stanie się rzeczywistością.   

 

Przypisy:
https://iab.org.pl/aktualnosci/poradnik-e-commerce-podstawowe-pojecia-i-koncepcja-handlu-w sieci/
https://www.ikea.com/ms/en_US/pdf/yearly_summary/IKEA_Group_Yearly_Summary_2017.pdf

zostaw swoje dane

a my skontaktujemy się z Tobą