Ploter – baza wiedzy

Ploter – (ang. Plotter) to komputerowe urządzenie peryferyjne, pozwalające na wydruk, wycinanie i grawerowanie na płaskich powierzchniach.

 

Plotery (czasem nazywane ploterami CNC) w przemyśle tekstylnym

są wykorzystywane głównie do wydruku układów kroju i przygotowania elementów lub wzorników. Do ich uruchomienia konieczny jest plik przygotowany w programach CAD/CAM.

Ze względu na swoją budowę oraz przeznaczenie plotery występują w dwóch głównych wersjach:

  • Ploter tnący, ploter tnąco-rysujący 

    – plotery te za pomocą odpowiednich narzędzi są w stanie wyrysować lub wykroić rysunki wektorowe w papierze, tekturze i innych podobnych materiałach. Ze względu na swoje możliwości plotery rysująco-tnące są wykorzystywane głównie do przygotowania wzorników tekturowych używanych następnie na krojowni podczas tworzenia układów kroju. zobacz więcej: ploter rysująco-tnący summacut
 
  • Ploter drukujący 

    – tego typu plotery wykorzystują głowicę drukującą (podobną do występujących w drukarkach) w celu wydrukowania na papierze zrasteryzowanego (zamienionego na grafikę rastrową, czyli składającą się z pikseli) rysunku wektorowego. W przemyśle tekstylnym plotery drukujące pozwalają na wydruk układu kroju, który następnie służy jako pomoc podczas rozkroju materiału. zobacz więcej: ploter UNICUT 180
Ze względu na rozwój technologii oraz dużą konkurencję na rynku producentów ploterów obecne rozwiązania wprowadzają liczne innowacje, zwłaszcza w rodzinie ploterów drukujących, nieosiągalne we wcześniejszych wersjach.

Dodatkowe informacje na temat ploterów:

  • Wykorzystanie kolorowego tuszu do zaznaczania niektórych elementów na wydruku, np. nacinków.
  • Pionowa konstrukcja plotera zamiast tradycyjnej poziomej pozwalająca na dużą oszczędność miejsca w biurze.
  • Kontrola zużycia części eksploatacyjnych pozwalająca na uniknięcie problemów wynikających z wyczerpania elementów maszyny.
PLoter Unicut
Ploter Unicut 180
PLoter Unicut
Ploter Unicut 180

Chcesz wiedzieć więcej?

Skontaktuj się z nami