Kater (cutter) – baza wiedzy

Kater (cutter) – to urządzenie służące do automatycznego rozkroju materiałów tekstylnych i tkanin.

Kater (cutter) pracuje podobnie jak inne maszyn CNC (Computerized Numerical Control) tzn. jego praca opiera się na realizacji komend zawartych w tzw. pliku cięcia.

Rozkrój tkanin przy uzżyciu maszyny sprowadza się głównie do 3ch etapów:

  • wprowadzenia materiału,
  • doborze parametrów pracy katera (np. prędkości przesuwu narzędzi),
  • nadzoru ogólnej pracy.

Cuttery (katery) można podzielić na:

  • Katery jednowarstwowe

pozwalające na wykrój elementów na pojedynczej warstwie materiału, za pomocą noża pionowego o długości kilku centymetrów lub noża obrotowego. Są to szybkie oraz precyzyjne urządzenia. Najlepiej sprawdzają się przy produkcji małych serii lub w czasie krojenia nietypowych materiałów takich jak np. naturalna skóra lub niektóre materiały kompozytowe. Dodatkowo w przypadku maszyn jednowarstwowych spotyka się urządzenia tnące za pomocą: lasera, wody, noża ultradźwiękowego.
  • Katery wielowarstwowe

pozwalające na rozkrój wielu warstw materiału jednocześnie, za pomocą noża pionowego. Utrzymanie podawanego surowca realizowane jest poprzez przykrycie go folią oraz wytworzenie podciśnienia za pomocą pompy vacuum. Cuttery (katery) występują w różnych konfiguracjach. W zależności od budowy mogą przeciąć warstwy do nawet 11 cm wysokości materiału, po kompresji przez pompę vacuum.Wielowarstwowe katery są wielokrotnie efektywniejsze w stosunku do maszyn jednowarstwowych, dzięki czemu mają zastosowanie w przypadku dużej i powtarzalnej oraz zróżnicowanej produkcji. 
Cutter (kater) wielowarstwowy Unicut
Cutter (kater) wielowarstwowy Unicut one.5
Cutter (kater) wielowarstwowy Unicut
Cutter (kater) wielowarstwowy Unicut 3c50

Kater Tricut

Na rynku można też spotkać maszyny, które łączą w sobie zalety jednych i drugich urządzeń. Przykładem takiego rozwiązania jest trzyfunkcyjny Cutter TRICUT marki Unicut. Jest on dedykowany do rozkroju zarówno jednej warstwy materiału, a także niskich nakładów i wielu warstw. Zasadę działania noża sztorcowego wziął z rodziny maszyn wielowarstwowych, ustawienia w oprogramowaniu sterującym, nadające pracy maszyny szybkość i zwinność, są pokrewne dla maszyn jednowarstwowych.
Pierwszy cutter został zaprezentowany w 1967 roku przez firmę Gerber w Stanach Zjednoczonych i był olbrzymim krokiem naprzód w przemyśle tekstylnym. Lata później, po wygaśnięciu ochrony patentowej zaczęły powstawać alternatywy dla cutterów Gerbera. Dzisiaj na całym świecie istnieje około 20-25 producentów tego typu urządzeń. Producenci prześcigają się w najnowszych dostępnych na maszynach funkcjonalnościach. Jeden z nich znajduje się także w Polsce, jest to firma Allcomp Polska.

Chcesz wiedzieć więcej?

Skontaktuj się z nami